Nezadlužujme se kvůli vánočním dárkům

V předvánočním čase opět řada lidí vyřizuje vánoční úvěry. Nevadí jim, že pořizují dražší dárky, než odpovídá jejich finanční situaci. Vždyť platit se bude až příští rok... Úvěry a půjčky kvůli vánočním dárkům však mohou rodinu zbytečně dostat do finančních problémů. Vánoce jsou především svátky klidu a míru. I malý dárek z lásky udělá obdarovanému radost. 

Zadlužení se vyhne málokterá rodina. Pořídit si hotově byt nebo dům je pro většinu lidí nereálné. Hypotéční úvěr odpovídající finančním možnostem rodiny je rozumným dluhem. Pořízení drahých vánočních dárků na dluh však nikoliv. Všechny úvěry a půjčky se musí řádně splatit, jinak přichází na řadu exekuce. Krátkodobá radost z hezkého a drahého vánočního dárku může být velmi rychle v novém roce vystřídána finančními problémy při nutnosti splácení nevýhodného úvěru. Pořízením dárku na úvěr se zboží prodražuje a měsíční splátky dluhu v následujících měsících jsou citelným zásahem do rodinného finančního rozpočtu,“ upozorňuje Emil Brož, výkonný ředitel společnosti finFOCUS.

Nízké půjčky jsou dražší

Adresné úvěry a půjčky jsou mnohem výhodnější než neúčelové půjčky s krátkou dobou splatnosti. Všechny finanční společnosti poskytující vánoční půjčky nebo úvěry si své pohledávky velmi dobře hlídají. Exekuční řízení kvůli nezaplacenému dluhu se zrychluje. Případná exekuce je velmi nepříjemná. Celá rodina se dostává do psychického stresu. Současně exekuční poplatky značně prodražují původní dluh. Hodnota pořízeného dárku je následně výrazně nižší než dlužná částka. „Manželé by se neměli snažit překvapit partnera dárkem na dluh, neboť splácení úvěru je v následujících měsících záležitosti celé rodiny. Tedy i obdarovaného, který by s tímto postupem nesouhlasil. Manželé by měli plánovat a řídit rodinné finance dohromady. Každý úvěr by měli čerpat po společné debatě,“ dodává Emil Brož.  

Splácení úvěrů vyžaduje finanční disciplínu

Rodiny splácející úvěry musí velmi dobře hospodařit a mít rodinné finance pod kontrolou. Zodpovědní občané mají i při čerpání úvěru finanční rezervu, která je ve výši alespoň čtyřměsíčního rodinného příjmu. Dočasně může vždy dojít k poklesu rodinných příjmů z důvodu přechodné nezaměstnanosti, práce za nižší mzdu nebo nezaplacení ze strany odběratelů u živnostníků. Řádné pravidelné splácení úvěru nebo půjčky vyžaduje finanční disciplínu. Proto je potřeba každý dluh si pořádně promyslet. Rozhodně se nedoporučuje čerpat úvěr na zboží, jehož životnost je kratší než doba splácení úvěru nebo půjčky. Dovolená jako vánoční dárek je hezká, ale nikoliv na úvěr. Dárky by se měly nakupovat za našetřené peníze. Když není možné vysněný dárek pořídit na letošní Vánoce, tak je potřeba pořízení o nějakou dobu odložit a pořídit dané zboží nebo službu za našetřené peníze.  

Nenechme se strhnout k nepromyšleným nákupům

V předvánočním čase jsou nákupní střediska plná ustaraných a uspěchaných lidí táhnoucích plné vozíky nejrůznějších dárků. Nákup vánočních dárků je však dobré si nejdříve v klidu doma předem důkladně promyslet a teprve následně vyrazit do obchodu, ať už kamenného nebo internetového. Mnohdy se pořídí dárky na dluh spontánně v situaci, kdy jsme okouzleni vánoční atmosférou nebo ovlivněni dalšími lidmi, kteří dané zboží rovněž kupují. Nákup zboží na úvěr je snadné. V předvánočním čase je na trhu celá řada nabídek na desetitisícové neúčelné půjčky bez ručitele. „Nerozvážné dluhy však vedou do dluhové spirály, kdy dochází k vytloukání dluhu novým dluhem. Zastavit kolotoč úvěrů a půjček je následně velmi těžké,“ varuje Emil Brož.

Rodinný finanční plán se vyplácí

Finanční plánování nám umožňuje si plnit co nejvíce finančních radostí. Pravidelná koordinace příjmů a výdajů je správnou cestou, jak mít na konci roku co nejvíce volných finančních prostředků k nákupu dárků pro naše blízké. Nový rok je následně dobrým odrazovým můstkem pro rodiny, které ještě rodinný rozpočet nesestavují a finance podrobně neplánují. Sestavení rodinného rozpočtu a jeho pravidelné dodržování je prvním krokem ke zdravým rodinným financím. Základním pravidlem je, že rodinné výdaje se odvíjí od rodinných příjmů a je sestavován vyrovnaný rozpočet, kdy příjmy se rovnají výdajům. Výdaje je vhodné členit do dvou položek, povinných výdajů a nepovinných výdajů. Každý měsíc je dobré hledat úspory na výdajové stránce a současně se snažit zvýšit rodinné příjmy (např. formou nepravidelných brigád, hledáním lepší pracovní pozice, přivýdělkem formou samostatné výdělečné činnosti).

O společnosti finFOCUS

 finFOCUS je mladá inovativní poradenská společnost, která je složena z finančních specialistů s dlouholetou praxí na finančním trhu. Poskytuje pro tyto finanční specialisty největší produktové zázemí na trhu, servisní a marketingovou podporu, vzdělávání a kvalitní back office. Mise společnosti: "Chceme, aby klienti dokázali rozlišit na trhu poradenství od běžného prodeje produktů."

Pro. 9, 2014, 12:25 odp.